Sportaši su prije nosili pojaseve za dizanje utega isključivo kod olimpijskih podizanja ili powerlifting vježbi. Danas su pojasevi toliko popularni da ih nose čak obični dizači utega u teretanama diljem svijeta. Dok neki nose pojas cijelo vrijeme jer izgleda dobro, drugi ga se čak boje koristiti. Trebate li ga zaista koristiti? U slučaju da je odgovor potvrdan, kako ga nositi ispravno? I kakvi problemi se mogu pojaviti, ako se koristi pogrešno?
Svrha i vrsta pojaseva za dizanje utega
Pojasevi za dizanje utega imaju dvije glavne svrhe. S jedne strane smanjuju stres na donjem dijelu leđa kada se dižete s teškim utezima, a s druge strane štite leđa od previše savijanja unazad prilikom podizanja utega iznad glave. Pojas može to učiniti jer povećava intra-abdominalni tlak.
Ovo povećanje pritiska unutar trbušne šupljine pritišće na kralježnicu pa je tako podupire iznutra, dok istovremeno vaši mišići trupa i donjih leđa pritišću izvana prema kralježnici. Vanjski i unutarnji pritisak pomaže stabilizirati kralježnicu i smanjuje stres koji se javlja tijekom vježbanja.
Pojas vam kontinuirano šalje informacije o položaju leđa, pa ćete moći osjetiti ako su vaša leđa u ispravnom (ili pogrešnom) položaju. Ako je to vaš cilj, nije vam čak potrebno jako zategnuti pojas. Možda ćete se čak sigurnije osjećati tijekom vježbanja kada pojas ne povećava intra-abdominalni tlak.
Kako i kada koristiti pojas?
Većinu vremena pojas bi trebao biti čvrsto zategnut ako želite osjetiti svaku korist koju vam isti može pružiti. Ali ako je pojas čvrsto zategnut, trebali biste ga nositi samo kratko vrijeme. Naime, čvrsto zategnut pojas povisuje krvni tlak. Stoga, kad je čvrsto zategnut koristite ga u ova dva navrata:
- kada koristite maksimalna ili submaksimalna opterećenja, primjerice kod čučnjeva ili mrtvog dizanja za zaštitu vašeg donjeg dijela leđa
- kod vježbi kao što je stojeći vojnički potisak, kako biste zaštitili leđa od previše savijanja unazad.
Uvijek opustite pojas između setova i vježbi!
Kada koristiti pojas?
Ne morate nositi pojas cijelo vrijeme tijekom vježbanja, osim tada kada se očekuje veliko opterećenje na kralježnicu. Stoga ne nosite pojas kod ekstenzija nogu ili kod lateralnog podizanja bučica. Ne nosite pojas kada je opterećenje beznačajno jer vam neće pružiti nikakve koristi.
Opasnosti od stalnog nošenja
Ako nosite pojas cijelo vrijeme, snaga vašeg trupa i trbušnih mišića će polako i sigurno nestati, a ovi dijelovi ostat će nerazvijeni. Elektromiografski testovi su pokazali da se aktivnost mišića drastično smanjuje tijekom nošenja pojasa. Snažni mišići trupa i trbuha apsolutno su potrebni za stabilnost vašeg tijela.
Ne postanite ovisni!
Nemojte zaboraviti da se pojas ne preporučuje početnicima. Pokazuje lažnu sliku sigurnosti. Pojas vas neće spasiti od ozlijeda uzrokovanih vježbama s lošom izvedbom. Za početnike je glavni cilj razvijanje i jačanje mišića i zglobova kako bi mogli podnositi sve teže utege. Pojas nosite samo tada kada je to opravdano!
Imaš li pitanje vezano za ovaj članak? Postavi ga!
0 komentari:
Objavi komentar