Vjerovali ili ne, ako želite dobiti mišićnu masu, vitamini su jedan od najvažnijih dodataka... uz uvjet da pazite na način prehrane. Iako vitamini ne utječu izravno na povećanje vaše mišićne mase, oni znatno doprinose uspjehu vašeg načina prehrane.
Izgradnju mišićne mase ne možete maksimizirati bez vitamina. Ako želite stopostotne rezultate, osigurajte da su zadovoljeni svi uvjeti.
Za maksimalnu učinkovitost vaše tijelo treba primiti sve potrebne hranjive tvari. Mikrohranjive tvari imaju važnu ulogu u milijunima biokemijskih procesa koji se odvijaju u vašem tijelu.
Nekoliko najvažnijih procesa koji su potpomognuti vitaminima su sljedeći:
- sinteza proteina (sposobnost tijela da upotrebljava proteine za izgradnju mišića)
- regulacija razine hormona (testosteron je u ovom slučaju vrlo važan)
- regulacija metabolizma (regulacija razine energije, rast i oporavak muskulature)
Koju količinu uzimati
Kvalitetan multivitamin u većini slučajeva može biti dovoljan za zadovoljavanje potrebe sportaša za vitaminima i mineralima. Za sportaše nije dovoljna službena RDA (preporučena dnevna količina za odrasle) jer stres koji fizička aktivnost uzrokuje tijelu omogućuje oslobađanje štetnih slobodnih radikala te su zato potrebni antioksidansi da ublaže štetne učinke. To znači da vitamini mogu ubrzati proces oporavka.
Kada govorimo o vitaminima, postoje dva suprotna gledišta. S jedne strane postoje oni koji konzumiraju brojne vitamine, dok su zagovornici suprotnog mišljenja potpuno uvjereni da naša hrana sadrži sve potrebne vitamine. Istina se nalazi negdje između.
Ako želite maksimizirati rast mišića, ne biste smjeli štedjeti na vitaminima i mineralima.Nemojte vjerovati onima koji vam govore da hrana sadrži dovoljno vitamina jer to nije istina. Takav je način mišljenja zastario.
Međutim, kupovanje svih tih vitamina i minerala može predstavljati značajan financijski izdatak. U redu, neće vas ubiti, što god da vam drugi govore kako bi vas zastrašili. Ali svakako nije najbolje rješenje s financijske strane.
Dakle, najbolje što možete učiniti jest kupiti najbolji vitamin koji si možete priuštiti.
Što vitamin čini kvalitetnim?
Vitamini se ne proizvode na isti način. Kada govorimo o kvaliteti, važno je imati na umu brzinu apsorpcije i čistoću sastojaka.
Važan kriterij pri izboru vitaminskog proizvoda trebao bi biti da taj proizvod ne sadrži mnogo drugih sastojaka. Ako je cijena niska, ne biste trebali očekivati visoku kvalitetu. Marka i vaše povjerenje u određenog proizvođača također imaju važnu ulogu.
Najvažniji vitamini i minerali za bodybuilding
Postoje neki vitamini i minerali koje bodybuilderi preferiraju i koji im zaista mogu pomoći da dosegnu vrhunski učinak ako ih uzimaju u većim količinama. To su vitamin C, vitamin E, vitamin B i kalcij.
Naravno, to nisu svi. Ali ove vrijedi detaljnije proučiti: zašto su toliko važni?
Vitamin C
Ovo je antioksidans. Antioksidansi smanjuju količinu štetnih slobodnih radikala. U svakome postoje slobodni radikali. Ali u prevelikim količinama ti radikali štete stanicama koje se ne mogu oporaviti bez antioksidansa. A to može imati ozbiljne posljedice poput raka. Postoji izravna veza između intenzivne vježbe i količine štetnih slobodnih radikala. Zbog toga je unos antioksidansa vrlo važan. Vitamin C je vitamin koji je topiv u vodi. To znači da ga organizam ne može pohraniti. Zbog toga ga je potrebno redovito uzimati.
Međutim, za bodybuildere je važan i zbog drugih razloga osim svog antioksidanskog učinka: neophodan je za imunološki sustav i podržava oporavak nakon stresa (te tako pomaže u smanjivanju rizika od pretjeranog vježbanja). A također pridonosi proizvodnji hormona.
Količina koju upotrebljavaju bodybuilderi iznosi između 200 i 3000 mg. To je znatno više od 80 mg RDA. Međutim, gotovo je nemoguće predozirati se njime jer će višak količine izlučiti bubrezi. Zato ako želite biti sigurni da unosite potrebnu količinu, trebali biste izabrati veću količinu.
Ali najbolje što možete napraviti jest pratiti reakcije svoga tijela. Ako vam oporavak sporo napreduje ili ako osjećate skoru prehladu, možete povećati dozu.
Vitamin E:
Kao i vitamin C, i vitamin E je također snažan antioksidans. Vitamin E ima slične prednosti kao i vitamin C. Ali za razliku od vitamina C, vitamin E topiv je u masti. To znači da ga organizam može pohraniti. Istraživanja su pokazala da je čak i dnevna doza od 1000 IU (Međunarodnih jedinica) potpuno sigurna.
Vitamini B (kompleks vitamina B):
Vitamini B poboljšavaju opskrbu energijom podržavajući cirkulaciju i opskrbu kisikom. Imaju važnu ulogu u metabolizmu i u smanjivanju stresa. Nemoguće je odrediti redoslijed prioriteta za vitamine B. Kompleks vitamina B najbolje je rješenje.
Vitamin B2 (riboflavin):
Neophodan je za funkcioniranje štitnjače i metabolizma.
Vitamin B3 (niacin):
Slično kao i vitamin B2, također je neophodan za normalnu proizvodnju hormona štitnjače. Također je vrlo važan dio faktora tolerancije glukoze koji se izlučuje kada se podigne razina šećera u krvi.
Vitamin B5 (pantotenska kiselina):
Ima najvažniju ulogu u proizvodnji energije: podržava rad kore nadbubrežne žlijezde.
Vitamin B6 (piridoksin):
Osigurava normalnu proizvodnju hormona štitnjače i normalan metabolizam.
Kolin:
U svom prirodnom obliku nastaje iz jetre. Ima ulogu u metabolizmu lipida. Ako nedostaje kolina, na jetri se mogu stvoriti nakupine masti.
Inozitol:
Kao i kolin, također je dio B kompleksa. Organizam ga također proizvodi. Podržava metabolizam lipida zajedno s kolinom.
Kalcij:
Kalcij je vrlo važan preduvjet za izgradnju mišića. Kalcijevi ioni najvažniji su nositelji hranjivih tvari u krvi. A hranjive su tvari potrebne kako bi kreatin i protein došli na svoje odredište, tj. u mišićne stanice. To znači: bez dovoljne količine kalcija, protein i kreatin također će biti manje učinkoviti.
Kalcij je također poznat kao sredstvo za izgradnju kostiju. Ali za to je potrebno još stotinu procesa u tijelu, uključujući i funkciju mišića.
Sportašima je potrebno najmanje 2000 mg kalcija dnevno.
ZMA:
Jeste li čuli za ovu kombinaciju? Sastoji se od cinka, magnezija i vitamina B6 u ispravnim omjerima. Ova kombinacija pomaže u poboljšanju proizvodnje hormona ako je ne uzimate istovremeno s kalcijem jer bi prisutnost kalcija u želucu spriječila njezinu apsorpciju.
U ovom smo članku spomenuli samo najvažnije faktore i supstance. Nije ni potrebno napomenuti da vitamini i minerali održavaju normalan rad organizma u svojoj kompleksnosti.
Imaš li pitanje vezano za ovaj članak? Postavi ga!
0 komentari:
Objavi komentar