Dosta smo čuli o weight gainerima ali nažalost samo neke od tih informacija su točne. Pogledajmo što weight gaineri zapravo sadrže i kako djeluju. Razbijmo mitove!
Zapravo ne znamo porijeklo ovih zabluda, ali pretpostavljamo da je odgovor BroScience.
Što je "BroScience"?
BroScience je vrlo poznat fenomen u bodybuildingu kada ti tvoj prijatelj kaže za "činjenicu" koju je čuo od susjeda, koji ju je pročitao u novinama. To su obično samo poluistine ili obična sra*a.
Primjer: Stari, ovi gaineri su puni šećera i prouzrokuju autizam, čuo sam to na vijestima. To je činjenica. Vjeruj mi.
Što je weight gainer?
To je dodatak prehrani, najčešće u obliku praška koji pomaže pri dobivanju mišićne mase. Jednostavan gainer obično sadrži ugljikohidrate i proteine. Malo kompleksniji gaineri, pored ugljikohidrata i proteina mogu sadržati i slobodne aminokiseline, kreatin, probavne enzime itd.
Jesu li weight gaineri puni šećera, dakle nisu korisni?
Neki gaineri mogu sadržati veliku količinu ugljikohidrata najčešće u obliku šećera (fruktoza, dekstroza, maltodekstrin). Vaša informacija o štetnosti samog šećera je ispravna. Također o brzo apsorbirajućim jednostavnim ugljikohidratima. Ali postoji jedna iznimka: razdoblje nakon treninga.
Zašto?
Nakon intenzivnog treninga razina glikogena u vašim je mišićima iscrpljena. Glikogen je vrsta ugljikohidrata koji služi kao oblik pohrane energije. Da pojednostavimo, mišićna energija uglavnom dolazi iz glikogena.
U razdoblju nakon treninga moramo napuniti zalihe glikogena što je brže moguće. Ovo razdoblje traje najviše 1-1,5 sati i također se naziva anabolički prozor. U tom razdoblju naše tijelo djeluje kao spužva. Mišići nas mole za proteine i ugljikohidrate kako bi ih pretvorili u glikogen.
To je vrijeme kada vam kvalitetni weight gainer može pomoći: zbog njegovog visokog sadržaja brzo apsorbirajućih ugljikohidrata i brzo apsorbirajućih proteina sirutke ovi esencijalni nutrijenti bit će dostavljeni u mišićne stanice te tako nadopuniti zalihe glikogena i pomoći kod postizanja anaboličkog stanja (stanje izgradnje mišića).
Ovu rečenicu sam često puta čuo u kafiću od mojih prijatelja, trening partnera: "Daj mi protein...ali bez ugljikohidrata!"
- Prva lekcija: nisu sve vrste proteina dobre u razdoblju nakon treninga. Trebaju nam brzo apsorbirajući proteini, poznati kao whey proteini.
- Druga lekcija: nakon treninga trebate ugljikohidrate - unatoč tome da ste na dijeti. To nije bitno. Ugljikohidrati, većinoma oni jednostavni, povećat će razinu šećera u krvi, što će prisiliti vaše tijelo na proizvodnju inzulina. Ovaj hormon će "otvoriti vrata" vašim mišićima te transportirati glukozu (transformiran ugljikohidrat) u vaše mišiće, gdje će biti pohranjen kao glikogen.
Savršena kombinacija vašeg shaka nakon treninga trebala bi izgledati ovako:jednostavni i kompleksni ugljikohidrati, proteini i možda bonus: slobodne aminokiseline i kreatin. Praktički smo nabrojali sastojke kvalitetnog weight gainera.
Nema MLIJEKA nakon treninga
To je velika pogreška koju većinoma čine svi. Mlijeko usporava apsorpciju whey proteina! Ako ste pažljivo pročitali gore navedene stvari, znate da nakon treninga trebate brzo apsorbirajuće tvari. Mlijeko će uništiti sve. Nema anaboličkog prozora za vas. Imajte to na umu.
Koji gainer je najbolji?
U kratkim crtama:
- Gaineri koji sadrže dosta ugljikohidrata (80-85%) se preporučuju osobama sa ektomorfnom građom tijela. Što znači da su mršavi k'o vrag.
- Gaineri koji također sadrže komplekse ugljikohidrate, aminokiseline i koji imaju puno realističniji omjer proteina u odnosu na ugljikohidrate preporučuju se osobama s "normalnom" građom tijela - tako zvani mezomorfi. Ovaj tip građe vjerojatno je najbolji... vi sretni gadovi!
- Gaineri koji sadrže večinoma kompleksne ugljikohidrate preporučuju se posljednjoj kategoriji. Da, znate tko ste. Non stop ste u potrazi za hranom i odmah nabijete 5 kilograma. Endomorfni tip građe.
Kvalitetan gainer sadrži aminokiseline razgranatog lanca (BCAA), barem 4-5 grama kreatina po serviranju, kompleksne ugljikohidrate, jednostavne ugljikohidrate i whey protein.
Ako ste mršavi (ektomorfni tip)
Protein ili weight gainer?
Ako je vaš budžet ograničen i početnik ste, onda vam preporučujemo weight gainer. Jeftiniji je od whey proteina i dobar je izbor nakon treninga.
Drugo rješenje; ako ste u naprednoj kategoriji, kupite whey protein kojeg možete koristiti u bilo koja doba dana. Pored toga vrlo je dobar za vaše zdravlje i pomaže nadopuniti dnevne potrebe za proteinima koji su potrebni za rast mišića. Ali u tom slučaju trebate kupiti jednostavan ugljikohidrat kojeg ćete pomiješati sa njim za vrijeme nakon treninga.
Nemojte:
- kupiti jeftin gainer (80-85% ugljikohidrata) ako pripadate endomorfnoj kategoriji. Ovo je za mršave.
- kupiti gainer koji ne sadrži whey protein ili sadrži neko sra*e od proteina kao što je soja.
- konzumirati šećer u ostalim razdobljima dana. Šećer je šećer, znači da nije zdrav. Jedino i dozvoljeno vrijeme za jednostavne šećere je razdoblje nakon treninga (naravno, u kombinaciji s proteinima)
- propustiti solidan obrok nakon treninga
Zaključak
Gaineri imaju svoju ulogu. Nisu proizvedeni nasumice. Činjenica da sadrže šećer ne znači da u određenim uvjetima ne bi trebao biti koristan. Morate samo odabrati PRAVI gainer za sebe.
Imaš li pitanje vezano za ovaj članak? Postavi ga!
0 komentari:
Objavi komentar