četvrtak, 26. srpnja 2018.

Jesu li razlike između spolova u sportskoj prehrani mit?





Pitanje koje se često pojavljuje je da li je sportska prehrana koja se preporučuje ženama drugačija od one koja se preporučuje muškarcima? Ova teza proizlazi iz istraživanja koja sugeriraju da žene mogu koristiti masnoću kao izvor energije u većoj mjeri nego to vrijedi za muškarce.

Razlike u metabolizmu masti kod spolova

Donja grafikona preuzeta su od britanskih istraživanja koje su njihovi znanstvenici proveli prije nekoliko godina. Uzeli su grupu od šestero muškaraca i usporedili koliko masti sagorijevaju tijekom testa vožnje biciklom u odnosu na grupu od šestero žena. Njihova primarna procjena spaljene količine masnoća tijekom vježbe bila je potrošnja kisika i otpuštanje ugljičnog dioksida (slika 1). Budući da tijelo uvijek koristi mješavinu masti i ugljikohidrata za energijske potrebe, masti se mogu jedino koristiti kao izvor energije u kombinaciji s kisikom: omjer ugljičnog dioksida ukazuje na veće oslanjanje na metabolizam masti u usporedbi na metabolizm ugljikohidrata.
Da bi podržali ovo mišljenje također su prikupili koncentraciju laktata u krvi prije i nakon testa vožnje biciklom (slika 2). Tijelo proizvodi laktat kao alternativno energijsko gorivo kada intenzitet vježbanja postane prezahtjevan da bi se masnoće razbile. Stoga veće povećanje krvnog laktata tijekom vježbanja ukazuje na veću supresiju masti kao izvora energije. Oba rezultata zajedno s drugim studijama dokazuju da postoji mala razlika u načinu na kojeg mogu muškarci i žene sagorjeti masnoće tijekom vježbanja. Pitanje je da li ova razlika u metabolizmu zahtijeva drugačiju sportsku prehranu u relevantnim područjima.
Slika 1 Usporedba između muškog i ženskog relativnog (%) doprinosa masti kao potrošnje energije tijekom vožnje biciklom mjereno potrošnjom kisika i ugljičnog dioksida. Malo veća je količina energije proizvedene od masti sagorijene od strane ženskih biciklistica.
Slika 2 Usporedba vrijednosti laktata u krvi između muškaraca i žena tijekom testa vožnje biciklom. Velika promjena vidi se kod muškaraca što ukazuje na veću supresiju masti koja je sagorjena kao energija.

Razlike u spolovima u punjenju ugljikohidratima

Trenutno ne postoje dokazi koji sugeriraju različite strategije punjenja ugljikohidratima za muškarce i žene, unatoč razlici u načinu na koji spolovi mogu koristiti gorivo iz masti i ugljikohidrata tijekom vježbanja. Međutim, sposobnost pripreme za izdržljivost kroz punjenje ugljikohidratima može biti donekle ograničena za muškarce. To se odnosi na konzumiranje velikih količina ugljikohidrata (>0.8g/kg/dan ili >70% dnevnog unosa energije). Iako se ove količine preporučuju kao pomoć kod izvedbe vježbe, praktični element konzumiranja istih može predstavljati izazov. To je u slučaju kada se pripremate za natjecanje ili za sportaše koji imaju povećanu potrebu unosa ugljikohidrata zbog više od jednog treninga dnevno. Ovaj izazov postoji i kod muškaraca i žena te se kod svakog sportaša utvrđuje individualno. Naš opći savjet u vezi punjenja ugljikohidratima je da se manje usredotočite na određene brojeve i više na povećanje broja obroka i porcija, imajući na umu redovito konzumiranje kvalitetnih izvora ugljikohidrata.

Unos ugljikohidrata tijekom vježbanja?

Kako postoje razlike u djelovanju ugljikohidrata konzumiranih prije treninga, može biti korisnije uzeti neki od oblika ugljikohidrata tijekom vježbanja. Primjerice za bilo koji događaj koji traje više od 60 minuta, preporučuje se uzimanje ugljikohidrata u obliku gelova, napitakaili hrane, ovisno o tome što preferirate.

Zaključak

Ideja da bi muškarci i žene trebali slijediti odvojene smjernice u sportskoj prehrani temelji se na malim razlikama u tome, kako svaki spol sagorijeva masnoće tijekom treninga. Međutim postoje mnogi čimbenici koji određuju koji izvor goriva (ugljikohidrati ili masti) prevladavaju tijekom vježbanja, kao što su uobičajena prehrana, intenzitet vježbanja, učestalost vježbanja pa čak i menstruacijski ciklus. Trenutačno nema dokaza koji sugeriraju da bi se muškarci i žene trebali držati različitih smjernica u sportskoj prehrani. Međutim mora se reći da se velik dio istraživanja, koja su napravljena s ciljem informiranja o smjernicama, temelji na istraživanjima provedenih na muškarcima. Stoga je puno bolji pristup uzimanje postojećih smjernica i oblikovati ih tako kako najbolje odgovara pojedincu.


Imaš li pitanje vezano za ovaj članak? Postavi ga!

About Photos

we are certified themeforest Developers, Google blogspot developer and UI designers. We are popular at JavaScript engineers. We are team of professinal programmers, developers work together and make unique blogger templates.

0 komentari:

Objavi komentar

Reach Us

Address

Contact Us

Copyright © FITNESS BALKANS™

Blogger Templates By Templatezy & Copy Blogger Themes & Distributed By MyBloggerThemes