Ovaj je članak jedan od mnogih koji su nadahnuti životnim iskustvom. Temelji se na nekoliko razgovora iz teretane koji su pokazali da osobe s godinama ili čak desetljećima (!) iskustva u tjelovježbi nisu imale pojma o planiranju tjelovježbe ili naknadnom razvoju, bez obzira radi li se o rutini bodybuildinga ili powerliftinga.
Zapravo se radi o neprestanom razvoju i praćenju napretka.
Postoji bezbroj članaka o tome što učiniti kada dosegnete razinu s koje više nema pomaka, kada zapnete na određenoj razini razvoja. Na početku sam pročitao sve moguće članke kako bih se na vrijeme pripremio za takvu situaciju, ali sada shvaćam da su svi oni totalna glupost! Čak su i najbolji članci sadržavali samo poluistine.
Istina je manje mistična nego što se da naslutiti u tim maštovitim tekstovima. Nažalost, i složenija je.
Pretpostavimo da Đuro Izmišljeni ima plan napredovanja u potiscima s klupe pa započinje sa šestomjesečnim ciklusom tjelovježbe. Na početku radi jedno ponavljanje s maksimalno 100 kg. Cilj mu je potisak s klupe sa 115 kg. Genetika mu nije naklonjena pa mora uložiti mnogo truda.
Prvo moramo objasniti planiranje tjelovježbe. Mnogi su načini i metode za to. Postoje vrlo nove i znanstvene metode, a postoje i klasične metode ako uspijete pronaći kakvog starog majstora. Razjasnimo jednu stvar: sve su metode i načini dobri.
No planovi tjelovježbe ne sastoje se samo od dana dodijeljenih vježbanju pojedinih mišićnih skupina. Oni bi trebali sadržavati i utege koji se trebaju upotrebljavati, i u koliko ponavljanja, kao i rutinu sljedeće tjelovježbe. Trebali bi uključivati i brzinu napretka određenu UNAPRIJED.
Jedini način na koji to sve može funkcionirati jest da se svaka tjelovježba detaljno bilježi. Uključujući datume, planirane setove, ponavljanja i utege. A ako niste uspjeli izvesti vježbu prema planu, i to biste trebali navesti. To znači da se treba zabilježiti svaki važan detalj o svakoj tjelovježbi. Tako ćete biti sigurni je li brzina vašeg napretka zadovoljavajuća ili ne.
Svi koji misle da se tjelovježba može zapamtiti precjenjuju svoje sposobnosti i sigurno neće uspjeti.
Sljedeće što je važno za najbolju učinkovitost jest periodizacija rutine vježbanja. To je samo lijep način za reći da vas jednostavnih 4 × 8 nikada neće dovesti do stvarnog maksimuma jednog ponavljanja. Morate osmisliti plan.
To mora i Đuro Izmišljeni. Taj proces ima tri osnovne faze.
Faza opsega zahtijeva veliku količinu truda s velikim brojem ponavljanja. Ova faza čini osnovu.
Zatim slijedi faza intenziteta u kojoj se broj ponavljanja smanjuje na 3 do 6, ali se istovremeno povećavaju utezi (a time i opterećenje).
Na kraju, zadnja faza uključuje smanjenje na 1 do 3 ponavljanja. Izostavlja se i većina dodatnih vježbi. Napor je sve više usmjeren na vršnu učinkovitost.
Zamislite to, Đuro ima šanse za uspjeh.
Ako se pravilno hrani. To je jednako važno za izgradnju snage kao i sustav vježbanja koji je gore opisan.
Naravno, svaka se faza može proširiti u cijeli članak. Ako vas zanimaju Đurini doživljaji u misterioznom svijetu izgradnje snage, nastavci bi detaljno prikazali svaku komponentu.
Imaš li pitanje vezano za ovaj članak? Postavi ga!
0 komentari:
Objavi komentar